Czym różnią się poszczególne kaski motocyklowe?

Teoretycznie wszystkie kaski motocyklowe są identyczne. Wykonuje się je z odpornego materiału, który ma chronić głowę przed urazami w razie ewentualnego wypadku. W praktyce kaski różnią się od siebie pod wieloma względami, a wybór odpowiedniego modelu to klucz dla wygodnej i bezpieczniejszej jazdy.

Czym różnią się kaski motocyklowe?

Kaski motocyklowe różnią między innymi pod względem:

  • Materiału – tańsze kaski wytwarzane są np. z poliwęglanów i podobnych tworzyw sztucznych i oznaczają mniejszą ochronę. Znacznie większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne cechują się jednak kaski z kevlaru lub włókna szklanego. Modele tego typu kosztują jednak znacznie więcej.
  • Wagi i rozmiaru – na ogół cięższy kask zapewnia większy poziom ochrony, choć nie jest to regułą. Trzeba za to pamiętać, że zbyt ciężki kask może być bardzo niekomfortowy i utrudniać ruchy głową.
  • Rozwiązaniami technologicznymi – inżynierowie stale rozwijają produkty, tak by na rynku pojawiały się coraz bezpieczniejsze modele kasków. O tym, jaka technologia została użyta przy produkcji danego modelu, można przekonać się sprawdzając certyfikaty.
  • Budową – przykładowo kaski crossowe cechują się występowaniem dużego daszku, który zabezpiecza przed dostawaniem się brudu. Z kolei kaski otwarte w ogóle nie chronią szczęki motocyklisty. Oznacza to większą przewiewność, al mniejsze bezpieczeństwo.

Dla wielu motocyklistów nie bez znaczenia też jest kolor i design kasku, w jakim jeżdżą. Barwa może też jednak wpływać na komfort i bezpieczeństwo. Jasne kaski są lepiej widoczne w ciemności, a przy tym nie przyciągają promieni słonecznych podczas upałów.

Jaki kask wybrać?

Kask wpływa na bezpieczeństwo, więc w tym przypadku warto kierować się jakością, a nie ceną. Dobry kask powinien mieć także idealny rozmiar tj. przylegać do głowy, a jednocześnie nie wywierać silnego ucisku. Bardzo ważne jest także to, aby kask pozostawał stabilny, gdy porusza się głową.

Przed kupnem powinno się także założyć dany egzemplarz przynajmniej na kilka minut i

sprawdzić, czy nie powoduje to żadnego dyskomfortu.