Jaki styl jazdy motorem jest bezpieczny?

Odpowiedzialna jazda na motorze istotnie minimalizuje ryzyko zajścia małej stłuczki, czy poważnego wypadku. O czym więc powinien pamiętać motocyklista, aby jego styl jazdy był rozsądny i bezpieczny?

Zdrowy rozsądek to zawsze absolutna podstawa

Odpowiedzialna jazda opiera się przede wszystkim o zdrowy rozsądek. Pamiętać o tym należy jeszcze przed ruszeniem motoru. Koniecznie trzeba być odpowiednio ubranym i pewnym, że pojazd jest w pełni sprawny technicznie. Na motorze powinno się też jeździć tylko wtedy, gdy jest się wyspanym i zdrowym.

Na drodze cały czas należy zachować czujność i ograniczone zaufanie do pozostałych uczestników ruchu. Odrobina wyobraźni i stałe przewidywanie możliwego rozwoju sytuacji na ulicy może pozwolić uniknąć poważnych problemów.

Dlaczego odpowiednia prędkość naprawdę jest tak ważna?

O tym, jak prędkość wpływa na bezpieczeństwo jazdy, powiedziano i napisano już chyba wszystko. Mimo to wciąż to zbyt duża prędkość jest jednym z najczęstszych powodów wypadków drogowych. Motocykliści powinni o tym pamiętać szczególnie mocno, ze względu na wielką zrywność i prędkości osiągane przez jednoślady.

To, że nawet kilka kilometrów mniej na liczniku czasem pozwala ocalić zdrowie i życie, nie jest zaś tylko wyświechtanym sloganem. Setki analiz i badań pokazuje, że wielu motocyklistów mogło uniknąć zagrożenia, gdyby tylko jechali choć odrobinę wolniej.

Dlaczego trzeba zachować kulturę na drodze?

Na miejskich drogach wszyscy chcą po prostu bezpiecznie dotrzeć do celu. Wzajemna empatia i zachowanie kultury pozwala nie tylko przebyć podróż w przyjemniejszych warunkach, ale zwiększa także bezpieczeństwo.

Motocyklista powinien sobie zdawać sprawę między innymi z tego, że czasem może być mało widoczny dla kierowców samochodów. Wskazane jest więc to, by każdy manewr, a w szczególności skręcenie sygnalizował bardzo wyraźnie.

Równie ważne jest to, aby motocyklista nigdy nie traktował publicznych dróg, jako miejsca wyścigów. Próby ścigania się np. z innym motocyklistą, który stoi obok na światłach to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które może mieć tragiczne konsekwencje.

Warto cały czas rozwijać swoje umiejętności

Nauczyć się podstaw jazdy na motorze można dość szybko i prosto. W końcu zdawalność egzaminów na prawo jazdy kategorii A jest wysoka. Perfekcyjne opanowanie sztuki jazdy na motocyklu to jednak kwestia co najmniej kilkunastu lat i setek tysięcy kilometrów przebytych na jednośladzie.

Dla własnego bezpieczeństwa warto więc bezustannie analizować i poprawiać swoją technikę jazdy. Za to nigdy wskazana nie jest nadmierna pewność co do swoich aktualnych umiejętności.