Czy jazda na motorze naprawdę jest niebezpieczna?

Większość ludzi, którzy nigdy nie jeździli na motorze, uważa, że jest to bardzo niebezpieczny środek transportu. Z kolei motocykliści często twierdzą, że korzystanie z jednośladów wcale nie jest tak ryzykowne, jakby się mogło wydawać. Kto więc ma rację? Czy rzeczywiście jazda na motorze jest wyjątkowo niebezpieczna?

Dlaczego jazda na motorze bywa postrzegana jako niebezpieczna?

Można wyróżnić wiele argumentów, które przemawiają za tym, że określenie jazdy na motorze za niebezpieczne jest uzasadnione. Wśród nich zazwyczaj wymienia się:

  • Mniejsza stabilność – dwa, a nie cztery koła sprawiają, że motor po drodze porusza się w dużo mniej stabilny sposób niż samochód. Z motoru dużo łatwiej jest po prostu upaść na drogę.
  • Wysoka szybkość – z powodu mniejszej wagi motory często są w stanie osiągnąć wyższe prędkości od pojazdów osobowych. Jednoślady cechują się też lepszym przyspieszaniem. To zapewnia motocyklistą większą przyjemność z jazdy, ale potencjalnie jest także niebezpieczne.
  • Mniejsza widoczność – wiele stłuczek i wypadków z udziałem motorów spowodowane było tym, że inny uczestnik ruchu przeoczył nadjeżdżający motor. Wielu kierowców samochodów po wypadku twierdzi, że nie zauważyło nadjeżdżającego motoru w swoich lusterkach. Często mówi się nawet o tym, że motocyklistę dużo prościej można usłyszeć niż zobaczyć.
  • Brak ochrony – w razie wypadku samochodowego największa część siły uderzeniowej przenoszona jest na sam samochód i zainstalowane w nim systemy ochronne. Motocyklista nie ma zaś osłony np. pod postacią maski samochodu. Co prawda w niektórych motocyklach dostępne są poduszki powietrzne, a nawet pasy bezpieczeństwa, to jednak ich skuteczność jest mocno ograniczona. Kask i odzież ochronna motocyklisty zwiększają, jednak również nie gwarantują pewnego bezpieczeństwa na drodze.
  • Słabsze hamulce – liczne analizy wskazują na to, że dużo trudniej jest przeprowadzić gwałtowne hamowanie motorem niż samochodem. W dodatku jednośladem dużo łatwiej wpaść w poślizg, zwłaszcza w deszczowe dni.

O tym, że jazda na motorze jest niebezpieczna, a przynajmniej bardziej ryzykowna niż poruszanie się samochodem świadczą też statystyki. Praktycznie we wszystkich krajach na świecie dane wskazują, że wypadki z udziałem motocyklistów dużo częściej kończą się tragicznie, niż te, w których uczestniczyli wyłącznie kierowcy aut.

Czy jazda na motorze może być bezpieczna?

Obiektywnie trzeba przyznać, że jazda na motorze jest bardziej ryzykowna niż kierowanie samochodem. Świadczy o tym zarówno zdrowy rozsądek, jak i niezliczona liczba statystyk. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że dużo zależy też od zachowania samego motocyklisty. Jeśli jeździ on odpowiedzialnie, to ryzyko zajścia stłuczki czy wypadku jest znacznie niższe. Zawsze trzeba sobie z tego zdawać sprawę, zanim jeszcze wsiądzie się na swój jednoślad.