Ubezpieczenie dla motocyklisty – jakie trzeba, a jakie warto mieć?

Każdy motocyklista musi pamiętać o ważnym ubezpieczeniu OC. W przeciwnym przypadku może otrzymać co najmniej kilkaset złotych kary. Koszty mogą być jeszcze większe, jeśli jednoślad bez OC spowoduje szkodę. Za to zupełnie dobrowolnie motocykliści mogą zawrzeć ubezpieczenie AC, NNW oraz assistance.

Czy najlepsze OC, to te tańsze?

Warunki obowiązkowego ubezpieczenia OC są precyzyjnie określone w przepisach polskiego prawa. Z tego powodu wszystkie polisy tego typu są praktycznie identyczne, niezależenie od towarzystwa ubezpieczeniowego.

W przypadku OC na motor warto więc kierować się przede wszystkim ceną. Im tańszą polisę się znajdzie, tym lepiej. Na szczęście ceny OC na motor są parokrotnie niższe od identycznych ubezpieczeń na samochody osobowe. Wynika to z tego, że motocykliści rzadziej powodują szkody, a ich rozmiary są niższe. Ubezpieczyciele są więc skłonni oferować im niższe składki do zapłacenia.

Cena jest też w dużej mierze zależna od pojemności silnika zamontowanego w motorze. W przypadku silników o mniejszej pojemności OC może kosztować około 150 zł. Jeśli zaś ubezpiecza się motor z potężną jednostką napędową, to czasem trzeba liczyć się z wydatkiem sięgającym nawet 500 zł.

Na wysokość ceny istotnie wpływa też wiek oraz historia ubezpieczeniowa motocyklisty. Najmniej płacą ci, którzy mają co najmniej 26 lat i kilka lat bezszkodowej jazdy.

Czy motocyklista powinien zawrzeć polisę AC?

Polscy motocykliści relatywnie rzadko korzystają z ubezpieczenia AC na swój jednoślad. Głównie wynika to z dość wysokich składek i niewielkiego wyboru na rynku. Czasem jednak warto rozważyć zawarcie takiego ubezpieczenia, szczególnie jeśli posiada się motor o dużej wartości.

Polisa AC zapewni bowiem odszkodowanie w przypadku skradzenia motoru oraz wtedy gdy jednoślad ulegnie uszkodzeniu na drodze z winy motocyklisty. Wybierając AC, uwagi nie powinno się kierować wyłącznie na cenę, ponieważ dużo ważniejszy jest zakres ubezpieczenia oraz wykluczenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Kluczowym aspektem jest także określenie właściwej smy ubezpieczenia, która powinna wynosić tyle, ile aktualna wartość rynkowa danego pojazdu.

Czy warto zawierać ubezpieczenia assistance i NNW na motor?

Assistance to szybkie wsparcie w kryzysowych sytuacjach na drodze. Jeśli motor ulegnie awarii, albo uszkodzeniu w wyniku stłuczki, to ubezpieczyciel zapewni pomoc specjalistów. Może ona polegać na podjęciu naprawy motoru na miejscu, odholowaniu go, czy też zapewnieniu pojazdu zastępczego.

Dokładne warunki działania ubezpieczenia assistance na motor zależy jednak od konkretnego ubezpieczyciela i wybranego wariantu. Zawarcie najszerszego ubezpieczenia tego typu warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy na motocyklu jeździ się często lub też podróżuje się na długodystansowych trasach. Podstawowa wersja assistnace to zwykle koszt kilkudziesięciu złotych rocznie. Najszersze ubezpieczenie tego typu wiązać się zaś może z ceną wynoszącą nawet kilkaset złotych.

Każdy odpowiedzialny motocyklista powinien również pomyśleć o zawarciu ubezpieczenia NNW, którego cena zaczyna się już od kilkunastu złotych. Polega ono na przyznaniu odszkodowania, jeśli motocyklista dozna obrażeń podczas jazdy na motorze.