Jak kupić pierwszy motor?

Swój pierwszy motocykl zwykle pamięta się przez całe życie. Warto więc postarać się, aby były to pozytywne wspomnienia. Trzeba też pamiętać o tym, że pierwszy motor służy do rozwoju umiejętności i powinien cechować się prostotą.

Jaki powinien być pierwszy motor w życiu?

Dla komfortu i bezpieczeństwa kluczowe znacznie ma wybranie motocyklu o odpowiedniej pojemności silnika. Maksymalna moc jest tu zależna od tego, czy jest się pełnoletnim oraz jakie uprawnienia się posiada. Niemniej pierwszy motocykl nie powinien mieć zbyt dużej mocy, ponieważ początkujący motocyklista i tak nie jest w stanie wykorzystać w sposób bezpieczny potencjału tkwiącego w dużym silniku.

Pierwszy (i każdy następny) motocykl koniecznie musi być w 100% sprawny technicznie. Pierwszy model warto jednak traktować jako źródło doświadczenia, więc wcale nie trzeba na niego wydawać majątku.

Uwagę warto też zwrócić na masę pojazdu. Zaleca się, aby pierwszy motocykl ważył około 250 kg. Lekkość ułatwia bowiem swobodne manewrowanie i rozwijanie techniki jazdy. Co prawda ciężkie motory bywają stabilniejsze, ale dużo trudniej się nimi skręca, szczególnie przy relatywnie niskich prędkościach.

Dla komfortu warto też sprawdzić dopasowanie danego motoru do sylwetki ciała. W przypadku jednośladów dużo trudniej jest przecież manewrować np. ułożeniem kierownicy niż w przypadku samochodów.