Jakie buty wybrać do jazdy na motorze?

Mało w którym środku transportu ubiór i buty mają tak duże znacznie, jak w przypadku motorów. To w końcu od dzieży i obuwia zależy bezpieczeństwo oraz komfort podróży. Na co więc zwrócić uwagę przy kupnie butów dla motorzysty?

Czy motocyklista potrzebuje specjalistycznego obuwia?

Teoretycznie na motorze można jeździć nawet boso. Motocyklista może też mieć na nogach obuwie sportowe, czy też buty innego rodzaju. Takie rozwiązanie może okazać się jednak kiepskim pomysłem.

Podobnie jak na boisko piłkarskie wychodzi się w korkach, a nie trampkach, tak i na motor powinno się wsiadać w specjalistycznym obuwiu, a nie byle czym. Przemawiają za tym trzy czynniki:

  • Bezpieczeństwo – buty spadające z nogi np. podczas upadku z motoru to spore zagrożenie, które może doprowadzić do poważnych urazów.
  • Komfort – buty motocyklowe są tak wykonane, aby chronić motocyklistę np. przed wilgocią. Ich brak może szybko zakończyć się przemarznięciem stóp.
  • Wygląd – specjalistyczne obuwie dodaje motocykliście klasy i szyku. Dla niemal każdego motocyklisty wysokiej jakości obuwie do kurtki skórzanej jest przecież bardzo ważne.

Krótko mówiąc, każdy, kto jeździ na motorze, powinien do tego celu używać odpowiednie obuwie.

Czy dobre obuwie motocyklisty może być tanie?

Buty dla motocyklistów z najwyższej półki cenowej mogą kosztować nawet ponad tysiąc złotych. Dostępne są jednak znacznie tańsze modele, które także dedykowane są na jazdy na motorze. Najważniejsze jest to, aby obuwie wykonane było z odpowiedniego materiału.

Należy też zwrócić uwagę na rozmiar obuwia. Jeśli kupuje się je w Internecie, to warto wcześniej zmierzyć swoją stopę, tak by wybrać idealnie dopasowane buty. Zbyt luźne lub zbyt ciasne buty mogą okazać się niewygodne, a czasem wpłynąć nawet na poziom bezpieczeństwa.

Warto też zastanowić się nad rozmiarem butów. W przypadku jazdy po mieście zwykle sprawdzają się te o standardowej wielkości. Buty, które kończą się na kostkach, są bardziej elastyczne i łatwiej się je zakłada. Na dłuższych trasach lepiej jednak postawić na obuwie sięgające niemal kolan, które zapewniają wyższy poziom ochrony.

Jak wybrać buty w zależności od typu motoru?

Wbrew pozorom obuwie motocyklisty to bardzo szeroki termin. Sporo zależy tu bowiem od rodzaju jednośladu, z którego się korzysta. W przypadku motorów szosowych i turystycznych wielkie znacznie ma komfort, ponieważ w obuwiu spędza się wiele godzin.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku motocykli sportowych. Tu względy bezpieczeństwa mają absolutny priorytet, ponieważ upadki przy sporych prędkościach bywają bardzo niebezpieczne. Buty do motoru sportowego powinny więc być solidne i pełne elementów odpornych na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o buty motocyklisty?

Obuwie w czasie jazdy na motorze jest podatne na zabrudzenia. Koniecznie trzeba więc o nie stale dbać. Czyszczenie najlepiej jest przeprowadzać tuż po zakończeniu jazdy, a w tym celu można użyć wody. Co jakiś czas obuwie trzeba też poddać impregnacji. Wcześniej należy jednak poznać zalecenia producenta dotyczące prawidłowego sposoby konserwacji obuwia.