Jak sprawić, by motor był bezpieczniejszy?

Czasem nawet zachowanie wszystkich środków bezpieczeństwa nie zabezpiecza przed zajściem stłuczki bądź wypadku. Na drogach zdarzają się przecież nieszczęśliwe sploty okoliczności oraz nieodpowiedzialni kierowcy. Na szczęście stosując się do kilku zasad, można sprawić, by motor zapewniał wyższy poziom bezpieczeństwa. Podstawa to stałe monitorowanie najważniejszych części.

Co w motorze jest najważniejsze?

Każdy element mechaniczny motoru spełnia określoną funkcję. Z punktu widzenia bezpieczeństwa szczególnie ważne są opony. W końcu to jedyna część jednośladu, która ma styczność z powierzchnią drogi.

Odpowiednie opony poprawią stabilność i zmniejszą drogę potrzebną do wyhamowania motoru. Ogumienie powinno być przede wszystkim w dobrym stanie technicznym. Każdy motocyklista, a szczególnie ten dużo jeżdżący powinien regularnie sprawdzać stan techniczny opon. Jeżdżenie na oponie z wyzerowanym bieżnikiem to zaś dopraszanie się o kłopoty, szczególnie w deszczowe dni.

Na oponach nie warto oszczędzać. Kupno używanych egzemplarzy to spore ryzyko. Dużo bezpieczniej jest kupić nowe opony, a podczas ich wybierania zwrócić uwagę na wszystkie dane techniczne. Optymalnie jest wybrać ogumienie klasy premium. Kiepskim pomysłem może się za to okazać wybranie najtańszych zamienników pochodzących od wręcz anonimowych producentów.

Jakie elementy wpływają na bezpieczeństwo jazdy?

Poza oponami dla bezpieczeństwa jazdy szczególnie duże znaczenie mają hamulce oraz światła. Warto tu pamiętać, że układ hamulcowy w motorach jest nieco mniej efektywny niż ten zamontowany w pojazdach czterokołowych. Nawykiem motocyklistów powinno więc być kontrolowanie poziomu płynów hamulcowych.

Na drogę wyjechać można tylko wtedy, gdy absolutnie wszystkie elementy oświetleniowe działają. Motocykle bowiem trudniej jest dostrzec na drodze niż samochody, szczególnie gdy nie są one właściwie oświetlone.