O czym pamiętać przy kupnie używanego motoru?

Kupno używanego motocyklu to ryzyko, ale nie loteria. Co więc powinno się sprawdzić przed dokonaniem transakcji, aby później nie żałować wydanych pieniędzy?

Czy wybór motocykli używanych jest spory?

Rynek motocykli używanych przypomina ten z samochodami z drugiej ręki. Wybór jest ogromny, a podaż znacznie przekracza popyt. To świetna informacja dla osób zainteresowanych kupnem motoru używanego. Mogą one przebierać w ofertach i mają silną pozycję negocjacyjną.

Trudniej jednak o znalezienie egzemplarza pozbawionego mniejszych lub większych wad. Dokonując transakcji na rynku wtórnym, zawsze podejmuje się pewne ryzyko. Jeśli jednak pamięta się o kilku kluczowych zasadach, to ryzyko można znacznie zminimalizować.

Jakie używane modele są warte polecenia?

Wybór rodzajów, marek i modeli motorów jest ogromny. Zanim zacznie się przeglądać poszczególne ogłoszenia sprzedaży, to warto zastanowić się, jakiego typu motoru się szuka. W sieci można znaleźć też mnóstwo informacji na tym żywotności konkretnego modelu. Na ogół najlepszą opinią cieszą się motocykle o niemieckim pochodzeniu. Na tym etapie warto też ustalić ramy swojego budżetu.

Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że to, czy dany motor jest wart kupienia, zależy od jego faktycznego stanu. Opinie znalezione na forach internetowych przedstawiają tylko ogólny pogląd sytuacji.

Co sprawdzić w używanym motorze?

Kupując jakikolwiek pojazd, zawsze trzeba sprawdzić jego dokumentacje. Dowód rejestracyjny i ważne ubezpieczenie są tu najważniejsze. Brak aktualnego przeglądu, a w szczególności OC powinno się potraktować jako lampkę ostrzegawczą. Dobrze też, jeśli motor posiada kartę pojazdu, która także stanowi skarbnicę informacji. Przed dokonaniem zakupu warto też sprawdzić, czy numer VIN w dokumentach jest zgodny z tym na ramie motoru.

Każdy, nawet bez doświadczenia może ocenić ogólny stan techniczny motoru. Uwagę trzeba zwrócić między innymi na opony. Jeżeli bieżnik jest zużyty, to trzeba się liczyć, że po kupnie motoru trzeba będzie także nabyć nowe opony. Ogumienie to zaś w przypadku motocykli spory wydatek.

W trakcie oględzin pojazdu koniecznie trzeba także odpalić silnik. Wtedy to należy upewnić się, że nie świecą żadne kontrolki ostrzegawcze. Przy odpalonym silniku powinno się też spojrzeć na to, czy nie występują wycieki oleju.

Ocena stanu technicznego używanego motoru nie jest jednak prostym zadaniem. Na jego oglądanie warto więc wybrać się z doświadczonym mechanikiem. Alternatywnie można udać się z nim do najbliższej stacji kontroli pojazdów. Specjalista dokładnie sprawdzi takie elementy jak układ hamulcowy, akumulator, czy stan zawieszenia.