Jak zmieniała się moda wśród motocyklistów?

Bycie motocyklistą to swego rodzaju styl życia. Nic więc dziwnego, że fani jednośladów dużą uwagę często przykładają też do tego, jak prezentują się na swoim pojeździe. W historii motocyklów można też wyróżnić przynajmniej kilka trendów mody.

Jak dawniej ubierali się motocykliści?

Jak to bywa z modą, zawsze jest ona pewnym uogólnieniem. Każdy motocyklista zawsze jeździ ubrany tak, jak mu się podoba. Można jednak wyróżnić kilka rodzajów stroju, które były szczególnie popularne wśród motocyklistów w danym okresie historii.

Z początku motory były dostępne wyłącznie dla najmożniejszych i najbardziej wpływowych ludzi, dla których własny jednoślad był podkreśleniem wysokiej pozycji społecznej. Pierwsi motocykliści często byli więc ubrani w… garnitury. Przez pewien czas niemal każdy kierowca jednośladu był zaś odziany w… sweter.

Dopiero w latach 30’ XX wieku zaczęto przykładać uwagę do tego, by odzież zapewniała ochronę. Wtedy to powstały pierwsze, prymitywne kaski. Przed drugą wojną światową po raz pierwszy wśród motocyklistów zapanowała też moda na czarną, skórzaną kurtkę. Moda ta z krótkimi przerwami trwa praktycznie do dziś.

Do sporej rewolucji doszło w latach 70’ i 80’. W tym okresie motocykliści przerzucili się z czerni na jaskrawe barwy.