Na jakie rodzaje dzieli się motocykle?

Szosowy, ścigacz, cruisery, a może zupełnie co innego? Chcąc kupić motor stoi się przed sporym dylematem. Dobrze więc wiedzieć, czym się różnią poszczególne rodzaje motocykli i jakie są ich plusy i minusy.

Co warto wiedzieć o ścigaczach?

Motory sportowe, znane także jako ścigacze cieszą się sporą popularnością, w szczególności pośród młodych ludzi. Niemniej nie zaleca się tego, aby pierwszy motor w życiu był właśnie ścigaczem. Jednoślady tego typu są zrywne i osiągają spore prędkości. Jazda na motorze sportowym to gwarancja adrenaliny, ale jednocześnie spore ryzyko zajścia wypadku.

Ścigacze łatwo rozpoznać po samym wyglądzie. Aerodynamiczny kształt i zwykle agresywny design to ich elementy charakterystyczne. Zanim kupi się motor sportowy, to warto być świadomym tego, że są one mało wygodne. Długotrwała jazda na takim motocyklu może być męcząca, tym bardziej że z zasady projektuje się je na tory wyścigowe, a nie miejskie drogi.

Kiedy sprawdzi się motor szosowy?

Motocykl szosowy, znany jest także jako turystyczny. Jak można domyślić się po nazwie, przeznaczony on jest na dłuższe trasy. Motory tego typu są duże, tak, aby motocyklista mógł zabrać ze sobą względnie dużą ilość bagażu. Taki motocykl daje też możliwość całkiem komfortowej podróży z pasażerem. Typowym elementem turystycznego motoru są także zabezpieczenia mające osłaniać przed wiatrem.

Ze względu na sporą masę, w motocyklach szosowych zwykle montuje się silniki o sporej pojemności. W tym przypadku trzeba się więc liczyć z tym, że motor tego typu może cechować się wysokim spalaniem.

Czym są cruisery?

Cruisery to motory popularne przede wszystkim w USA, które jednak mają także rzeszę zwolenników na Starym Kontynencie. Cruisery mają znacznie wydłużoną kierownicę oraz siedzenie usadowioną nieco dalej niż w przypadku innych motorów. W konsekwencji motocyklista przyjmuje mocno wyprostowaną sylwetkę ciała. Przykładem motocyklu tego typu jest Harley Davidson.

Zazwyczaj cruisery są kupowane przez doświadczonych motocyklistów, którzy chcą sprawdzić, jak jeździ się na tak nietypowym jednośladie. Podwariantem cruiserów są choppery. Poznać je można po tym, że ich przednie koło jest bardzo mocno przesunięte do przodu. Ponadto w chopperach siedzenie jest osadzone jeszcze niżej niż w cruiserach.

Czy warto wybrać motory offroad?

Na ogół motor kupuje się z myślą o jeździe po ulicy. Czasem jednak chce się pojeździć nie po mieście, a po terenie naturalnym. Wtedy to jedybym słusznym wyborem stają się motocykle typu offroad. Ich rama jest znacznie lżejsza, za to montuje się w nich duże koła. Taka charakterystyka sprawia, że te jednoślady świetnie nadają się do jazdy po innych powierzchniach niż asfalt.

Najpopularniejszym podrodzajem motorów offroad są motocykle crossowe. Trzeba jednak pamiętać, że crossami nigdy nie wolno poruszać się po drogach publicznych, ponieważ są one pozbawione takich elementów jak np. kierunkowskazy.

Bardziej uniwersalnym podrodzajem motorów offroad jest enduro. Zasadniczo projektuje się je pod warunki terenowe, ale można nimi także jeździć po drogach publicznych.